2012.12.24. 14:18
Ban Ki Mun portréja
PSY populáris térhódítása előtt alighanem a 67 éves ENSZ főtitkárt, Ban Ki Munt* (반기문) tartották a világ leghíresebb dél-koreai személyének. Bár manapság az előadóművész neve közismertebb, a Főtitkár világpolitikai befolyása megkérdőjelezhetetlen. 2006 szeptemberétől tölti be magas presztízsű csúcspozícióját, ám mindemellett nem feledkezett meg arról, honnan indult az idáig vezető úton.
Miután a Szöuli Nemzeti Egyetem nemzetközi kapcsolatok szakán diplomát szerzett, tovább folytatta tanulmányait a Harvardon. Hazájába visszatérve a Külügyminisztériumnál dolgozott, majd nagykövetként képviselte Szöul érdekeit - többek között Washingtonban. Karrierje tovább ívelt: külügyminiszter-helyettes (1995), a dél-koreai elnök külügyi főtanácsadója (2000), majd külügy- és külgazdasági miniszter (2004) lett. Már külügyminisztériumi munkája során is az ENSZ Főosztályon dolgozott, 2001-ben pedig az ENSZ 56. Közgyűlése elnökének kabinetfőnöke volt. 2006. októberében jelentették be, hogy ő foglalja el Kofi Annan ENSZ főtitkár helyét a következő öt évre.
2007. január 1-jén foglalta el székét irodájában, az ENSZ New York-i központjában. Eddigi munkássága alatt - többek között - nagy hangsúlyt fektetett a szudáni humanitárius viszonyok mielőbbi megoldására és a globális felmelegedés problémájára. Többször is felhívta a Kiotói Egyezményt nem ratifikáló Bush-kormányzat figyelmét az üvegházhatású gázkibocsátás csökkentésére és beszédet mondott a Nemzetközi Klímakonferencián. A 2008-as gazdasági világválság kitörése után kieszközölt egy 1 trillió dolláros pénzügyi csomagot a fejlődő országok számára a G20-ak csoportjától. Ugyanebben az évben Mianmarba repült, ahol segédkezett a katonai diktatúra demokratizálódásának megindításában. Többször intette önmérsékletre a Közel-keleti országokat, 2009-ben azonnali tűzszünetet rendelt el a Gázai övezetben, miután Izraelt és Palesztinát is bírálta azok magaviseletéért. Néhányan élesen kritizálták, amiért nem reagált az iráni választási eredményekkel kapcsolatos békés tüntetések utáni letartóztatásokra és kivégzésekre, az ENSZ székháza előtt többen éhségsztrájkba kezdtek - köztük az elismert nyelvészprofesszor, Noam Chomsky.
A Főtitkár akkor került a bulvármédia figyelmébe, amikor 2012 őszén New Yorkban találkozott PSY-jal, akivel kamerák előtt gyakorolták a Gangnam Style koreográfiájaként ismert táncmozdulatot. Ugyanekkor találkozott Felix Baumgartnerrel is, aki nem sokkal azelőtt világrekorder lett 36 km-es szabadesésével. Az osztrák extrém sportoló felajánlotta segítségét az ugrásban, de ezt az ENSZ biztonsági szolgálata nem engedélyezte. Koreai nemzetiségtudatát nem csak a Koreai-félsziget békéje iránti elkötelezettsége és a PSY-jal való találkozás jellemzi: szolgálati autóként nyugati luxusmárka helyett egy Hyundai-t választott magának: az egy hete átvett Equus modellt saját igényeire szabták (páncélozott, össztömege 3800 kg), ennek ellenére a választás hűen tükrözi a diplomata alázatát és hazaszeretetét.
Ban Ki Mun-t 2011-ben a Biztonsági Tanács egyhangúlag választotta újra, 2016-ig tölti be az ENSZ főtitkári pozícióját.
* Nevét magyarosan gyakran Ban Ki Munként írják, ám a Pan Gi Mun átírás helytállóbb. Ennek ellenére a bejegyzésben az egyértelműség kedvéért közismertebb nevén szerepel.
Szólj hozzá!
Címkék: külpolitika Dél-Korea Ban Ki Mun
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.