Nemrég még hatalmas szemétlerakó volt, ma a világ elsőszámú high-tech komplexuma és Szöul egyik büszkesége. A mérgező gázok, bűz és bomló termékek helyét 15 év alatt a luxus és a csúcstechnológia vették át. A futurisztikus negyed gyakorlatilag város a városban, Szöul második számú központja és a dél-koreai megaprojektek egyike: ez a Digital Media City.

A terület valaha egy sziget volt a fővárost keresztülszelő Han folyón, 1978 és 1993 között szemétlerakónak használták. A 92 millió tonna szemét 15 év alatt halmozódott fel, a ’90-es évekre már egy kisebb hegyet formálva a maga 95 m-es magasságával és 2 km-es hosszával. Naponta 3000 teherautónyi újabb szemét érkezett, ezért 1993-ban a polgármester indítványára a lerakót bezárták. 1996-ban terület-rekreációs projektet hirdettek, ennek eredményeként jött létre a Sangnam Millenium City, ami voltaképp egy kisvárosnyi méretű óriáspark – Szöul harmadik legmagasabb ingatlanáraival.

1212d_nuritkum3.jpgkorea.jpg 

A városvezetés azonban nem állt meg a terület rekreációjánál. 2002-ben úgy döntöttek, létrehoznak egy 570.000 m²-es high-tech negyedet, ami a XXI. századi digitális média és szórakoztatás „élő múzeuma” lesz. Az iroda- és apartmanházak gombamód nőttek ki a földből, rengeteg kiállítótérrel, koncerttermekkel, stb. A DMC központi utcájául szolgáló Digital Media Street ad otthont a digitális szórakoztatóiparnak (4D-s mozik, játéktermek, stb.) és jó néhány internetkávézónak.  A dolog jellegzetessége azonban az, hogy a 2010-re megépült ingatlanokat és utcákat csúcstechnológiával, illetve az addig science fictiönnek hitt „mindenütt jelenlévő hálózattal” szerelték fel. Az utcákon napkollektorról működő lámpák, hatalmas LED-képernyők az irodaházak utcafrontján, központi rendszerről hang alapján irányítható háztartási gépek, robotpincérek, jegylyukasztás helyett iPhone-nal nyitható metrókapuk - csak néhány példa a "mindenütt jelenlévő hálózatra". A következő videó jól érzékelteti mindezt:

https://www.youtube.com/watch?v=cvM1fxhjWw0

building-design-of-digital-media-city-dcm-landmark-tower-seoul.jpg

A negyed és a város fejlesztésének ezzel természetesen még koránt sincs vége. 2015 áprilisában tervezik átadni a Seoul Lite/DMC Landmark Building névre keresztelt felhőkarcolóját, mely a maga 640 m-es magasságával - leelőzve a korábban bemutatott Tokyo Sky Tree-t - a világ második legmagasabb épülete lesz. Funkcióját tekintve is páratlan, a még újabb technológiával felszerelt irodák, üzletek és bevásárlóközpont mellett a szórakozásra is számtalan lehetőséget kínál: éttermek, luxusbutikok, kiállítóterek mellett két "leg"-gel is gyarapodik. A Seoul Lite-ban kerül kialakításra a világ legmagasabb kilátója (540 m), amely messzi betekintést nyújt a szomszédos Észak-Koreába, bár erre a 6-8 csillagos szállodai szobákból is lesz lehetőség, melyek a 108-130. emeletet foglalják el. Amennyiben ez sem garantálná a felhőtlen szórakozást, a kedves vendég ellátogathat majd az összesen 10.000 m² alapterületű, teljes mértékben interaktív akváriumba, amely méretével szintén kiérdemli a "világ legnagyobbja" címet. A Seoul Lite teljes tervezési és építési költsége majdnem 3 milliárd dollár.

A Digital Media Center Szöul high-tech világfővárosi címének sarokköve, bár épülő tornya előkelő második helyét nem sokáig őrizheti meg: hamarosan megelőzi a kínai Shenzenben rohamtempóban készülő Ping'an torony (660 m), ami a Seoul Lite szomszédjában épülő Dream Towernek (668 m) adja majd át a stafétát 2016-ban.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://tav-cso.blog.hu/api/trackback/id/tr94983966

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása