2012.12.23. 14:17
"Égig érő fa" Japán szívében
Kevesebb, mint 4 év alatt épült fel a világ második legnagyobb épülete, a Tokyo Sky Tree (東京スカイツリ) a japán főváros északkeleti részén fekvő Szumida városrészben. A Sky Tree (634 m) jelenleg a legnagyobb torony és a második legnagyobb épület a dubaji Burj Kalifa (~ 830 m) után. Építészetben és technológiában egyaránt hatalmas kihívás volt ekkora épületet létesíteni úgy, hogy annak ellen kell állnia egy 8-as erősség földrengésnek is, figyelembe véve a Japánban szinte mindennapos földmozgásokat és az utóbbi évek katasztrófáit.
A Sky Tree terve egészen a '80-as évek végéig nyúlik vissza: 1989-ben jelentették be a "Sky City 1000" fantázianévre keresztelt projektet. Az volt a cél, hogy egy komplett várost költöztessenek az 1000 m magas és 400 m széles épületkomplexumba (többek között iskolákkal, színházzal, kereskedelmi létesítményekkel), az elképzeléseket aztán visszavetette az ingatlanlufi kipukkadása és a gazdasági növekedés lassulása. A 2000-es évek első felében újraértelmeződött a projekt, mivel a 333 m magas Tokyo Tower (東京タワ) már nem tudta ellátni a feladatát: az elmúlt évtizedekben sorra épült irodaházak és felhőkarcolók miatt gyengült a rádió- és TV-adás. Olyan TV-tornyot kívántak építeni, amely többfunkciós, de főleg elsődleges funkcióját tekintve kiváló. 6 televíziós társaság fogott össze, s így a Tokyo Sky Tree fedi le egész Tokió környékét digitális műsorszórással, de van olyan adás is, melyet Japán-szerte innen sugároznak.
Az építészeti pályázatban feltételként szabták, hogy a designnak ötvöznie kell a modern építészeti elemeket a hagyományos japán stílussal, továbbá löketet kell adnia Tokió megújulásához. A Sky Tree első 30 emeletén üzlethelyiség, hotelek, irodák működnek, de ami igazán turisztikai vonzerőt tulajdonít a toronynak, az a kilátó funkció. Egy 2000 (350 m), illetve egy 900 főt (450 m) befogadni képes gyűrű gondoskodik a 360 fokos körpanorámáról, a felsőbb gyűrűhöz legmagasabb pontjához vezető sétány üvegből van, így a torony alatt fekvő szumidai utcák felülnézetből is megcsodálhatóak.
Éjszaka kétféle LED-es megvilágítást alkalmaznak - egyik éjjel kékben, másnap elegáns lilában pompázik Szumida új büszkesége. Némi kellemetlenség, hogy a negyed lakói panaszkodnak, mert az átadás óta naponta helyiek és turisták tízezrei keresik fel a torony lábazatát képező SkyTree Townt, ahol számos üzlet mellett egy planetárium és akvárium is található. Az Asiaone információi szerint az első fél évben 16,5 millióan keresték fel a SkyTree Townt, ebből 1,6 millióan csodálták meg a tokiói panorámát valamelyik kilátóegységből. A teljes épületkomplexum megépítése összesen 65 milliárd jenbe került.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.